- Serdecznie witamy na oficjalnej stronie Szklar Górnych, pięknej miejscowości położonej wśród pięknych zielonych lasów...

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności
 
 Zobacz aktualny harmonogram wywozu 
 odpadów komunalnych  !     

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
NOWY ROZKŁAD JAZDY
Uwaga z dniem 03.09.2018 zostaje zmieniony rozkład jazdy autobusów, w tym także 
linii nr 1 - kurs Szklary Górne - Lubin.
Przez okres wakacji obowiązywał wakacyjny rozkład jazdy.
Prosimy o sprawdzenie nowego rozkładu na tej stronie

 
 
 
 
ZEBRANIE WIEJSKIE
Sołtys wsi Szklary  Górne wraz z Radą Sołecką zapraszają 
w dniu 30 sierpnia 2018 (czwartek) o godz. 18.00
na zebranie wiejskie,
które odbędzie się w sali gimnastycznej 
w Szkole Podstawowej w Szklarach Górnych.
 
 
 
 
 
 
ZEBRANIE WIEJSKIE
Sołtys Szklar Górnych wraz Radą Sołecką zapraszają na 
ZEBRANIE WIEJSKIEktóre odbędzie się 25 czerwca 2018 ,  Poniedziałek, godz. 18:00, 
Sala Gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Szklarach Górnych.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


NIEDZIELA KRÓTSZA O GODZINĘ...

W nocy z 24 na 25 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. W sobote nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej.

W całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca. 

 
 
 
 
 
 
Strażacy z OSP Szklary Górne - uratowali dwoje ludzi...

„Dzięki Waszej fachowej pomocy moja żona dziś żyje, bardzo Wam dziękuje” – takie słowa przekazał na ręce strażaków ochotników ze Szklar Górnych mąż kobiety, która w ubiegłym roku mogła zginąć wskutek zaczadzenia. Ochotnicy dotarli wówczas pierwsi na miejsce zdarzenia i podali jej tlen. Skutecznie reanimowali też kierowcę wypadku, który nie dawał żadnych oznak życia, a dziś czuje się dobrze. Strażacy z OSP w Szklarach Górnych uroczyście podsumowali ubiegłoroczną pracę.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Szklarach Górnych liczy 18 członków. W ubiegłym roku przybyły dwie osoby, w tym ma dołączyć do strażaków kolejnych siedem, w tym cztery kobiety. Podczas zebrania sprawozdawczego podsumowano ubiegłoroczną pracę, finanse, jednogłośnie udzielono zarządowi absolutorium oraz przyjęto plan działań na rok bieżący.
– Wyjeżdżaliśmy do 16 akcji, w tym do 9 pożarów. Pozostałe zdarzenia to najczęściej usuwanie skutków huraganowych wiatrów – wylicza Roman Kosacz, naczelnik OSP w Szklarach Górnych.Gdyby nie ochotnicy, to kierowca samochodu, który uderzył w okolicach Szklar w drzewo, nie przeżyłby tego wypadku.
– Reanimowaliśmy go do czasu przyjazdu karetki, jego tętno nie było wyczuwalne. Cieszymy się, że żyje. Tak jak Pani Ewa ze Szklar Górnych, której odpowiednio szybko i fachowo podaliśmy tlen – dodaje naczelnik Kosacz.


Tak samo jak udział w akcjach ratunkowych, nie do przeceniania są  wszystkie działania wspomagające i prewencyjne wykonywane na codzień przez ochotników.
– Nasza współpraca była wzorowa, a wasza pomoc przy organizacji wielu powiatowych uroczystości bezcenna, dlatego cieszę się, że mam okazję wam oficjalnie podziękować – mówił Grzegorz Obara, prezes powiatowych struktur OSP.

Zastępca komendanta powiatowego PSP Cezary Olbryś także dziękował za współpracę i prosił o dodatkowe zaangażowanie w pogadanki i zajęcia z najmłodszymi – Kolejny już rok realizujemy ogólnopolską akcję  prewencyjną, chodzimy do szkół i edukujemy. Liczymy na wasze zaangażowanie, bo tylko w ten sposób uda nam się w przyszłości ograniczyć liczbę zdarzeń i interwencji.
Za pracę i poświecenie strażaków ochotników dziękowali  także Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin, Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy i radny Tomasz Fuczek.


 Cieszy mnie, że tyle nowych osób garnie się w szeregi OSP, w tym kobiety. Pracujecie wzorowo i chwała wam za to. Życzę wam przede wszystkim bezpiecznych powrotów z akcji, jak najmniej wyjazdów, a w zamian jak  najwięcej ćwiczeń. Wasza historia jest bardzo bogata o czym bezsprzecznie świadczy wydana przez samorząd publikacja z dziejów ochotniczych straży pożarnych w Gminie Lubin. Co roku piszecie jej nową wspaniała historię- mówił wójt Tadeusz Kielan.
Wszyscy strażacy otrzymali pamiątkowe wydawnictwo pod tytułem „Pod znakiem św. Floriana” i wszyscy mieli okazję otrzymać autograf od jego twórcy Henryka Rusewicza, który był gościem spotkania.

Źródło: http://www.ug.lubin.pl, Autor:(SR)
 
 
 
 
Z okazji Święta Babci i Dziadka, życzymy naszym kochanym Babciom i Dziadkom, 
dużo zdrowia, radości, uśmiechu i miłości !


 
 
 
Nowy budynek sportowy w Szklarach Górnych

Zakończyła się już budowa zaplecza szatniowo-sanitarnego  przy boisku do piłki nożnej w Szklarach Górnych.  To budynek o wysokim standardzie, z którego na co dzień będą korzystać piłkarze Unii Szklary Górne. Inwestycję, która pochłonęła ponad 560 tysięcy złotych, w całości sfinansowano z budżetu Gminy Lubin.
 
To zupełnie  nowy, parterowy budynek, o powierzchni zabudowy 174,64 m2 i powierzchni użytkowej 127,40 m2. W budynku znajdują się  dwie szatnie, pokój sędziów, pokój organizatora  zaplecza sanitarne i  pomieszczenie magazynowe. Przypomnijmy, że w 2016 roku w Szklarach Górnych wybudowano nowe trawiaste boisko do piłki nożnej wraz z systemem nawadniania i ogrodzeniem.  Ta inwestycja kosztowała prawie 600 tysięcy złotych. Teraz wraz z nowym budynkiem, wybudowanym za 563 778 złotych,  stanowi nowoczesne centrum sportowe.
– To centrum na miarę drużyny piłkarskiej z IV ligi, czego oczywiście życzymy zawodnikom z Unii Szklary Górne – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.
Teren wokół budynku o powierzchni około 360 m2 został utwardzony. W samym  budynku wykonano wszystkie niezbędne  instalacje wewnętrzne : wod – kan, CO, wentylacyjną oraz elektryczną. Umowa z wykonawcą obejmowała także wykonanie p przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego oraz dostarczenie i montaż wyposażenia przepompowni ścieków wraz ze sterowaniem.  Inwestycja trwała 9 miesięcy, dokonano już jej odbioru technicznego.

źródło:
http://www.ug.lubin.pl , autor (SR)
 
 
                                    Zabytkowy ołtarz w Szklarach Górnych.

Na ołtarz główny kościoła w Szklarach Górnych wróciły już odrestaurowane figury i najważniejsze zdobienia. Ten ołtarz to prawdziwa perełka wśród dolnośląskich zabytków sztuki snycerskiej. Remont został w większości sfinansowany z dotacji udzielonej w ubiegłym roku przez Gminę Lubin.
 
Przez ostatnie kilka miesięcy, najważniejsze elementy ołtarza głównego Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych,  przechodziły poważne prace konserwatorskie. Teraz figury oraz najważniejsze zdobienia, w tym obudowa tabernakulum i antepedium wróciły na swoje miejsce.
– To dopiero pierwszy etap na drodze do dawnej świetności tego dzieła, ale już dzisiaj odnowione elementy robią ogromne wrażenie – mówi ksiądz Paweł Kajl, proboszcz parafii w Szklarach Górnych. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni za dotację, bez której ta renowacja nie byłaby możliwa. Na  ręce wójta Gminy Lubin, Tadeusza Kielana składamy najgorętsze wyrazy wdzięczności, z nadzieją na wsparcie przy kontynuacji prac.

Pierwszy etap  renowacji kosztował 113 tysięcy złotych. W prace zaangażowali się wszyscy parafianie przekazując datki w miarę swoich możliwości. Gmina Lubin przeznaczyła na ten cel 80 tysięcy złotych. Planowany jest drugi etap renowacji, któremu poddane zostaną kolejne elementy zdobień ołtarza.
Zabytkowy ołtarz trafił do kościoła w Szklarach Górnych  w 1820 roku i jest prawdziwą perłą wśród dolnośląskich zabytków sztuki snycerskiej. To  trzeci poważny zabieg konserwatorski w tym  kościele w ostatnich latach. Wcześniej, staraniem ks. Mariana Gorącego, odnowione zostały ołtarze św. Józefa oraz ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.

źródło:
(SR, parafiaszklarygorne.pl)
http://www.ug.lubin.pl
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego